Na levém obrázku dole se měří přechodový odpor a na pravém zemní odpor, rozdíl je snad patrný. Měření transformátory nelze použít, pokud je okruhový zemnič nebo pokud je jeden svod.
Měření zemničů pomocí transformátorů je sice pohodlné, ale vesměs dost nepřesné a u základových či okruhových zemničů prakticky nepoužitelné. Navíc ČSN EN 62305-3 ed.2 ve svém článku E. 7.2.4 doporučuje měření každého svodu jednotlivě a s rozpojenými svorkami. Což prakticky použití transformátorů vylučuje.
Co si pomyslet o odborné úrovni takového revizního technika je asi mimo diskuzi, jakož i o zcela vyhozených finančních prostředcích provozovatele za bezcenný kus papíru. Navíc tento případ LPS ochrany byl napojen na navazující sklad technických plynů, který je nutné posuzovat jako objekt se SNV a revizní technik kvalifikace E2/A neměl pro vykonání revize patřičné oprávnění
Co říci závěrem: jako jsou lékaři, jejichž cílem je nahromadit co nejvíce bodů a mít co největší zisky a lékaři, kteří ctí Hippokratovu přísahu, což je základní etický princip jejich povolání a snaží se svým pacientům maximálně pomocí, tak jsou i revizní technici, jejichž alfou a omegou je jen jejich materiální zisk. Přitom je třeba si uvědomit, že revizní technik je takovým lékařem zařízení. Měl by zjistit jeho „zdravotní stav“ a navrhnout taková opatření, aby se revidované zařízení co nejefektivněji „uzdravilo“ a hlavně aby se nevyskytla brzy recidiva. Dále by měl vysvětlit provozovateli, jaká rizika mohou vzniknout a samozřejmě mu navrhnout co nejúčinnější a nejekonomičtější způsob odstranění zjištěných nedostatků. Aby provozovatel neměl pocit, že platí za kus papíru, ale aby pochopil, že mu revizní technik poskytuje velmi důležitou službu.
Chápu stanoviska provozovatelů zařízení, že revize jsou pro ně nákladovou položkou, která je až na posledním místě, protože jim nepřinese zisk. Ale ani tento názor neodpovídá zcela skutečnosti. Pokud je pečlivě provedena revize zařízení, zjistí se jeho skutečný stav, je možné včasným zásahem jednak ušetřit nemalé prostředky na pozdější celkové opravy a samozřejmě maximálně snížit riziko mnohdy smrtelných úrazů spojených s provozem takového zařízení – život člověka se už nahradit nedá.
JUDr. Pavel Jílek