V poslední době se velmi rozmáhá snaha o „ušetření“ vydaných peněz na osvětlení společných prostor, zejména v panelových či větších činžovních domech. Obvykle se zruší stávající „minutové“ osvětlení a instalovaná světla se nahradí buď svítidly přímo s pohybovými IR senzory nebo se ponechají stávající svítidla a doplní se jen samotnými senzory. Navíc svítidla s IR senzory se montují obvykle místo stávajících svítidel na stěnu a vesměs potom nejsou schopny reagovat na pohyb v blízkosti stěny, zvláště malých dětí.
Toto řešení je možné, ač ve své podstatě pravděpodobně k žádné úspoře nedojde, neboť tyto systémy mnohdy reagují i na provoz výtahu. Je ho ovšem možné namontovat pouze jako doplňkové osvětlení, t.zn., že původní systém musí zůstat funkční, (viz dále).
Zpočátku je třeba se opřít o vyhlášku 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, publikovanou ve sbírce zákonů jako obecně závazný právní předpis.
Tato vyhláška stanoví technické požadavky na stavby, které náleží do působnosti obecných stavebních úřadů, což tyto panelové a činžovní domy bezesporu jsou. Ustanovení této vyhlášky se uplatní též u zařízení, změn dokončených staveb, udržovacích prací, změn v užívání staveb, u dočasných staveb zařízení staveniště, jakož i u staveb, které jsou kulturními památkami nebo jsou v památkových rezervacích nebo památkových zónách, pokud to závažné územně technické nebo stavebně technické důvody nevylučují.
Normovou hodnotou, (§3 vyhl.268/2009 Sb.), je konkrétní technický požadavek, zejména limitní hodnota, návrhová metoda, národně stanovené parametry, technické vlastnosti stavebních konstrukcí a technických zařízení, obsažený v příslušné české technické normě, jehož dodržení se považuje za splnění požadavků konkrétního ustanovení této vyhlášky.
Stavba musí splňovat požadavky uvedené v odstavci 1 při běžné údržbě a působení běžně předvídatelných vlivů po dobu plánované životnosti stavby.
Komunikační prostory musí mít umělé osvětlení v souladu s normovými hodnotami a musí být odvětrány.